Montessori Prensibine Göre Çocuk Odası

Hully

Montessori Prensibine Göre Çocuk Odası

Mesaj gönderen Hully » Pzt Eki 05, 2015 6:55 pm

Hamile kaldıktan sonra Tanıştım montessori felsefesiyle, birkaç makale okudum her cümlesi çok mantığıma yattı daha sonra Kitaplarını edindim ve gerçekten çocukların kendi kendine yetebilen, özgüveni yüksek, sorumluluk sahibi vs dana nice özellikle yetişebilmesinde çok faydası olacağını düşünüyorum, ve kendi çocuğumuda elimden geldiğince bu felsefeye uygun büyütmek istiyorum, her anne muhakkak öğrenmeli bence bu anlayışı.
Benim gibi bilmeyen yeni öğrenen anneler varsa vakit kaybetmeden araştırmanızı tavsiye ediyorum

Maria Montessori diyor ki, “Çocuğa kendi başına kullanabileceği bir ortam vermeliyiz: Kendi küçük lavabosu, kendi açabileceği çekmeceler, kendi kullanabileceği gündelik eşyalar, kendi katlayıp-yayabileceği sevimli bir battaniyenin altında uyuyayacağı küçük bir yatak… Ona, içinde yaşayabileceği ve oynayabileceği bir ortam vermeliyiz; sonra da onun kendi ellerini bütün gün kullanmasını gözlemeli, akşam kendi başına kıyafetlerini değiştirmesini ve kendi başına yatağına uzanmasını sabırla beklemeliyiz.“

Yatak… Çocuk ebeveynlerden yardım almadan yatağına çıkabilmeli, kendi örtüsünü üzerine örtebilmeli, sabah uyanınca -beceriksizce de olsa- kendi yatağını toplayabilmeli. Sosyal medyadaki bazı tartışmalarda Montessori yatağının mutlaka yer yatağı olması gerektiği, başka türlü bir yatakta uyunursa Montessori olmayacağı gibi iddialar görüyorum. Bu doğru değil. Çocuğun yaşına göre kendi başına tırmanabileceği yükseklikte herhangi bir yatak olabilir. Burada maksat çocuğu illa yer yatağında yatırmak değil, çocuğun bağımsız bir şekilde kendi yatağına erişebilmesine imkan vermek. Bir başka deyişle, yüksek ve parmaklıklı bir yatakla çocuğun odadaki eşyalara erişimini ve özgürlük duygularını kısıtlamamak hedefleniyor. Bunun nasıl yorumlanacağı size kalmış. Çocuğun erişimi kısıtlanmadığı sürece dilerseniz alçak bir yatak kurarsınız, dilerseniz yer yatağı…

Giysiler… Çocuğun elbiseleri gardıropunda erişebileceği yüksekliğe asılmalı ya da erişilebilir çekmecelere yerleştirilmeli. Çocuğun günlük giysilerini asabilmesi için kapının arkasına ya da duvarda uygun bir yere alçak bir askı takılabilir.

Banyo… Her evde çocuğa özel bir banyo olmayabilir ya da aile bütçesi lavabo/tuvaletin alçak versiyonlarını yaptırmaya uygun olmayabilir. Ancak çocuğun lavaboya rahatça erişebilmesi için ufak-güvenli bir merdiven, tuvalete kendi başına oturabilmesi için tuvalet aparatı konulmalı. Daha ufak çocuklar için erişebileceği yerde lazımlık bulundurulmalı. Çocuğun havlusu erişebileceği yükseklikte asılmalı ve kirli giysilerini atabileceği kendine ait bir kirli sepeti olmalı.

Oyuncaklar… Montessori felsefesinde oyuncakların karışık bir şekilde oyuncak kutularında durması benimsenmez. Çünkü bu kaos görüntüsü çocuğun dikkatini dağıtır ve oyuncaklara erişimini azaltır. Bunun yerine oyuncaklar, her bir grup oyuncak için özel bir alan ayrılmış alçak raflarda yerleşmeli. Örneğin yapbozlar bir yerde, arabalar bir yerde gibi… Oyuncakları gruplamak için plastik, kumaş ya da karton kutular ve tepsiler kullanılabilir.

Hully

Re: Montessori Prensibine Göre Çocuk Odası

Mesaj gönderen Hully » Pzt Eki 05, 2015 7:17 pm

Çocuk odası Örnekleri fikir olsun
Dosya ekleri
image.jpg
image.jpg (27.23 KiB) 3307 kere görüntülendi
image.jpg
image.jpg (32.24 KiB) 3307 kere görüntülendi
image.jpg
image.jpg (93.3 KiB) 3307 kere görüntülendi

Hully

Mesaj gönderen Hully » Pzt Eki 05, 2015 7:19 pm

;) herşey çocuğun Başkasına ihtiyacı olmadan kendi işini halledebileceği şekilde dizayn edilmiş
Dosya ekleri
image.jpg
image.jpg (72.37 KiB) 3307 kere görüntülendi
image.jpg
image.jpg (32.77 KiB) 3307 kere görüntülendi
image.jpg
image.jpg (46.11 KiB) 3307 kere görüntülendi

Hully

Mesaj gönderen Hully » Pzt Eki 05, 2015 7:19 pm

:)
Dosya ekleri
image.jpg
image.jpg (25.91 KiB) 3307 kere görüntülendi
image.jpg
image.jpg (36.16 KiB) 3307 kere görüntülendi
image.jpg
image.jpg (24.4 KiB) 3307 kere görüntülendi

handekilic

Mesaj gönderen handekilic » Pzt Eki 05, 2015 11:13 pm

Harika bir paylaşım olmuş gerçekten ellerinize sağlık Hully :)

Süküsükü

Mesaj gönderen Süküsükü » Sal Kas 17, 2015 7:54 pm

Herşeyden önce çok mutlu olur bence böyle bi odada çocuk yürüme tutamaçına bayıldım.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir